[ úvodní stránka | epizody | herci | galerie | články a rozhovory | různé | multimedia | diskusní fórum | kniha návštěv | odkazy ]

Články a rozhovory

Exkluzivní rozhovor s Danielem Tůmou

Jak jste se dostal k dabování Everwoodu?
Paní reřisérka Lucie Paulová mě obsadila. Prý podle typu a výrazu... :-) A asi i na základě role Atreye v seríálu Nekonečný příběh a seriálu o Luisi Parkrovi. (Obojí seriály ČT)

Ne vždy se při dabování scházejí ve studiu všichni dabéři. Jak to vypadalo u Everwoodu? Dabovali jste každý svou roli zvlášť nebo vás bývalo ve studiu více najednou?
Dabování po jednom je doménou soukromých studií. Tam je solitérnost věcí peněz. Je to rychlejší, tedy levnější. Kvalitu dialogů a herecký výraz musí ohlídat úprava a zejména režisér. Doménou České televize je zejména herecká stránka příběhu, tedy se dabuje dohromady. Všechny dialogu v Everwoodu byly točeny povětšinou současně, tedy já s Pavlem S., s Pavlínou Dytrtovou, s Radkem Kuchařem nebo Petrosem Alexandridisem. S Jarkou Obermaierovou a Honzou Přeučilem jsem se nikdy ve studiu nesešel :-( Ale jinak se známe velmi dobře…

Líbí se Vám seriál a sledoval jste ho při vysílání v televizi?
Ano, občas když jsem měl čas. Považuji ho z několika důvodů za velmi kvalitní. A jako psychoterapeuta mne zejména zajímaly rodinné peripetie, jejich řešení a následný dopad na české rodiny. Sešel jsem se s výrazně pozitivními ohlasy. I Pavel Soukup Vám jistě potvrdí, jak se na seriál každou neděli těšily jeho děti :-)

Je pro Vás Everwood něčím výjimečný nebo se moc od vaší ostatní dabérské práce neliší?
Byl výjimečný svou kvalitou, citlivými rozkreslením vztahů a výchovným vlivem… :-)

Nějaká veselá historka z dabování? :-)
Smyčková se nemohla trefit asi desetkrát do jedný věty Madison... Ale pššš nic jsem neřek :-)
A já jsem dostal záchvat smíchu, když to Ephram nevydržel a Madison z toho nic neměla… :-) Připomnělo mi to moje mladá léta :-)

Utkvěl Vám v paměti nějaký výjimečný díl nebo scéna seriálu?
Viz minulá otázka :-)

Jaká je Vaše nejoblíbenější postava z Everwoodu a proč?
Táta – je úžasnej. Ale mám to asi hodně zkreslený tím, že jsem všechno točil s Pavlem Soukupem a my spolu máme, troufám si tvrdit, moc hezkej vztah.

Chtěl byste potkat některou z postav v reálném životě?
Všechny. A žít s nimi v Everwoodu a mít tam svou praxi.

Je podle Vás lepším lékařem dr. Harold Abbott nebo dr. Brown? Vadil by vám dr. Harold Abbott jako osobni lékař?
Ano, lékaře neurotiky nemám rád, byť s neurotiky občas pracuji :-)

Líbí se Vám některé dějové zápletky nebo naopak některé vyloženě nelíbí?
Čekal jsem, jak to dopadne, ale to se musí člověk kouknout na zahraniční televize. ČT asi další díly nekoupí.

Přijdou Vám zápletky v Everwoodu jako ze života?
Ano, mně ano.

Jak se Vám líbí prostředí, ve kterém se seriál odehrává?
Nááádhera. Jsem sice původně městský chlapec, přímo z Malé Strany, ale poslední roky mám chuť takhle někam utéct…

Jak jste dospěl k tomu netradičnímu propojení herectví, dabingu a psychoterapie? Působíte jako aktivní psychoterapeut?
Ano, působím. A také jako školitel. Více na http://www.mad-consulting.cz.
Ostatní nepropojuji, jen zřídka se mi při režii hodí, že vím, jak na herce ve studiu. Ale oni stejně poslechnou jen někdy. K psychoterapii mě dovedlo hlavně herectví. Tak dlouho mě trápily vztahy a nespravedlnost v téhle profesi, že jsem si řek, že mě to přece nemůže zničit a musím se se sebou nějak naučit pracovat a porozumět si. To mi pak vysvětlilo, proč chci od života někdy příliš, a dokázal jsem se tak se sebou vyrovnat. A to je základ k terapii. Rozdíl ideálu a vlastních možností. Plus možná ještě rodina a výchova. Pak už to byl jen krůček k Filozofické fakultě a mé specializaci. Tedy tak šel život.

Nahlíží se Vám díky tomu snáze do psychologie postav?
Ano, ale nikdo mi to asi moc nevěří. Není moc vzdělaných režisérů. Tedy alespoň v současné době. Je to smutné, ale je tomu tak. A navíc, má-li už někdo koncepci, tak mu do toho není radno mluvit, ať je jakkoliv divná. Navíc pan režisér má vždycky pravdu :-) Když jsem za herce, plním docela jiný úkol a jsem tam z jiných důvodů, než panu režisérovi něco vysvětlovat. Tahle profese není demokracie. To je hierarchie jako v armádě.

Jak se díváte na odkaz Sigmunda Freuda? :-)
Miluji. Ale nedémonizoval bych to tolik. To dělají vělmi často laici, kteří vidí psychoanalýzu jako něco dramatického, plného zvratů a velkých emocí. Oh, je to mnohem prostší, ale o to krásnější. A navíc dynamické přístupy nejsou jedinými směry v psychoterapii. Pro zájemnce doporučuji jakýkoliv Úvod do psychoterapie Prof. Vymětala nebo Kratochvíla :-) Mám navíc za to, že je i více determinant vývoje než jen pudy. Dětství, rodina, vztahy, celé okolí a prostředí, vnitřní zděděné vlastnosti organismu a osobnosti.

Jak jste objevil tyto stránky o Everwoodu a jak dlouho/pravidelně je navštěvujete?
Zcela náhodou, hledal jsem, jestli točí v USA další díly, a vypadly na mě Vaše stránky :-) Jsem moc rád, že se o to tolik staráte a přeji hodně sil a entusiasmu.

Co se Vám na Ephramovi líbí nebo naopak nelíbí?
Úžasně odmlouvá a neguje vše, co mu táta radí. Já byl úplně stejnej. Občas bych mu ji ale i jednu vrazil. Někdy to fakt (spratek :-)) přehání.

Ephram a Amy nebo Ephram a Madison? :-)
Ephram a Colin :-)

Máte něco společného s Bohdamem Tůmou? :-)
Kamarádství. Jinak pokud byste Badyho viděli, tak pochopíte, že nemůžeme být ani příbuzní.
Je to velkej profík a velkej chlap. Naposledy jsem v jeho režii namluvil Hefaistiona (Jared Leto) v Alexandrovi Velikém.

Děkuju za milé otázky
Daniel Tůma